ויסות רגשי, מבוא למיינדפולנס

יוסי שריף

ויסות רגשי יכול להתבצע דרך אופן מחשבה, או בעזרת פעילות גופנית ספציפית. אולי לכן נוטים לחשוב עליו כעל אוסף סתמי של טכניקות. מי שמתרגל מיומנות גופנית יודע, כאשר ויסות רגשי משולב בביצוע נכון, הוא לא רק אוסף של טכניקות, הוא הרבה יותר מכך.

כל פרוטוקול, כל יישום של ויסות רגשי, בין אם הוא של דטאנט או של שיטות אחרות, כורך יחד רגשות, מחשבות, תחושות ופעולות גופניות.
החיבור הזה קורה לפעמים באופן בו זמני, לא תמיד נהיה מודעים לתהליך. לפעמים החיים מלמדים אותנו פרוטוקול של ויסות רגשי ואחר כך איננו שמים לב לתהליך, אנחנו לא מודעים לדרכים שבעזרתן אנחנו שולטים בביטוי הרגשי.

כשאנחנו נתקלים במצב משברי, בארוע לא צפוי, רק אז אנחנו נזכרים שצריכים: יציבות רגשית, קור רוח, חשיבה מושכלת. אז, כשקורה הלא צפוי והמציאות הכניסה אותנו למצב של חוסר איזון, לעיתים אף של אובדן עשתונות, אז כבר מאוחר מידי ללמד את המערכת האנושית שלנו מה לעשות. צריך ללמוד ולתרגל הרבה לפני מצב המשבר.

לימוד של ויסות רגשי המשולב עם ביצוע נכון הוא חלק מלימוד המשכי של קשיבות (Mindfulness).

גם אותם יחידי סגולה שיש להם יכולת (שרכשו בעצם במהלך החיים) להשאר שקולים ויציבים ברגעי חירום חייבים לתרגל סט של טכניקות מפני שהאנומאליות שהם התרגלו לתפקד בתוכן הן ספציפיות להתמחות, למיקרה ולנטיה אישית. גם רופא שבמקרי חרום הוא שקול וקר רוח עלול לאבד את העשתונות בארוחה משפחתית.

עם כל מחקר חדש אנו מאשרים את ההבנה שהיא עמוד השדרה של אקבן – אומנויות לחימה: ויסות רגשי הוא מכלול של מרכיבים גופניים, פיזיולוגיים, רגשיים ומחשבתיים – מכלול השונה מסך כל חלקיו – גשטאלט.

עבודה סינרגית, מתואמת, של המכלול היא לא סתמית, ובוודאי לא רק תועלתנית, היא ערך אנושי חשוב משום שהיא מאפשרת חשיבה של מערכת גבוהה יותר. בחלק מהמחקרים נקראת מערכת זו, מערכת 2 (System 2), מערכת גבוהה יותר של שכילה וקבלת החלטות. יישום של חשיבה עם מערכת 2 אינו רק כלי להצלחה בעסקים, יישום של חשיבה מודעת, ברגעי חרום ובשיגרה כאחד, הוא המציין הגבוה ביותר של התפתחות האדם, במיוחד אם הוא נעשה מול אנומליה. הרמה הגבוהה ביותר של אומנויות לחימה היא תפקוד קשיב (mindfull) תחת לחץ.

שיטת ״אני זוכר״ של דטאנט היא כלי תרגול יומי שמאפשר לנו להפוך חיכוך והפרעה לתזכורת לאימון. אני מסתכל על ויסות רגשי אינטגרטיבי, ויסות שהוא נחלתם של מעט, כעל השלב הבא בהתפתחות האנושית החברתית.

תגיות:

האם יכולה להיות קשיבות בקרב?

יוסי שריף

גם בהכנה לתחום הנורא ביותר של הפעילות האנושית, אלימות ומלחמה, טמונות אפשרויות התפתחות שלאף יצור חוץ, מלבני אדם, אין. וכאמור, האפשרות טמונה בהכנה, כאשר אנו נמצאים בתווך הנורא מצטמצמות האפשרויות שלנו למערכות ערכים וידע הבנויות על מה שתרגלנו בהכנה.

אצל בעלי חיים אפשרויות התנועה, ולכן גם אפשרויות הפעלת הכוח, תלויות בכלי הנשק הטבעיים ובאופן התנועה האופייני לאותו בעל חיים. לחיות שונות אופן תנועה המתוכנת למערכת העצבים והשרירים שלהן – נמר יזוז כמו נמר ודולפין ישחה כמו דולפין. לא כך המצב באשר לגוף האנושי, לאדם יש אינסוף אפשרויות להפעלת כוח, אפשרויות תנועה מתקדמות ונלמדות, רשימה עצומה, אנשים לומדים לירות, לדקור, להטיס, לצלול, לתת אגרוף במגוון אופנים, לבעוט, להטיל לקרקע, לתקוף בצורה מילולית, כל אלו הם תוצאות של האפשרות האינסופית של אנשים ללמוד לזוז אחרת. 

איננו יכולים תמיד לשלוט במציאות החיצונית, בין אם המציאות החיצונית היא מזג האויר ובין אם היא ההתנהגות של אלו שאותם אנו אוהבים, או שונאים. לא תמיד אפשר לשלוט בקרב, אבל אנחנו יכולים ללמוד כיצד לשלוט במציאות הפנימית שלנו, גם בזמן קרב, להתבונן ולנווט את התהליכים המחשבתיים שלנו ולווסת את אותם חלקים שאי אפשר לשלוט בהם. 

הכנה צבאית

תגיות: ,

פחד ורפלקס מורו

via GIPHY

יוסי שריף

פחד ואימה מפריעים לנו לחשוב. פחד הוא קוטל הבינה בהרבה צורות, לא רק אצלנו, אצל בני אדם, אנחנו לא לבד עם הרגש הזה. הרגשת פחד, בהלה, מתח, אימה, היא חלק מעולמם של בעלי חיים. זהו מנגנון קדום, אבולוציוני, ומנגנונים קדומים צריך להבין מפני שאחרת קשה לשנות אותם.

בעזרת דטאנט אנחנו לומדים כיצד להחליף את ברירת המחדל של תגובת הבהלה עם תגובות יעילות הרבה יותר

הפחד הוא רגש שסיבתו הישרדותית, בעל חיים שמפחד מדברים מסוכנים ונמנע מהם יש לו סיכוי טוב יותר להשאר בחיים. זו הסיבה שמנגנון הפעולה של הפחד הוא מהיר מאין כמוהו ומוצמד לתגובות מוטוריות, של תנועה. אדם שמאחר להרגיש פחד ומאחר להגיב אליו, לא יאריך ימים. 

תגובת ההפתעה (startle reaction) נראית אצל תינוקות צעירים מאוד. בתגובה לרעש חזק או אנומליה אחרת (גובה, תנועה מהירה, אור חזק ועוד) אנחנו מגיבים מיד, ממש מיד בשליחה של הידיים, במצמוץ, קפיאה במקום, לעיתים כיפוף ברכיים, הכנה לפעולה וכיווץ הצוואר מעט לאחור. תגובת ההפתעה היא הקצה המהיר ביותר של פחד, היא מופיעה תוך פחות משניה. 

תגובת ההפתעה היא ברירת מחדל, ולא רק אצל תינוקות. לעיתים נשאר שריד לתגובה זו אצל אנשים בוגרים. בעזרת המיקרו מניפולציות של דטאנט אנחנו לומדים כיצד להחליף את ברירת המחדל של תגובת הבהלה עם תגובות יעילות הרבה יותר, תגובות מותאמות לסיטואציה. 

תגיות:

פחד – תגובה רגשית עתיקה

יוסי שריף

רעש חזק, הבהק, תאונה, חשיפה מהירה לגובה, נפילה או כאב חזק, כל אלה יקפיאו אדם לא מאומן במקום. הקיפאון הזה הוא לא רק תנועתי, הוא גם רגשי ומחשבתי. חלק עתיק ממערכת העצבים, חלק המשותף לנו ולבעלי חיים, אחראי לכך שאנו מגיבים הרבה לפני שנוכל לחשוב.

רפלקס הבהלה משרת בעלי חיים ועוזר פעמים רבות להישרדות

התגובה המיידית, רפלקס הבהלה, שימושית, היא עוזרת פעמים רבות להישרדות. בחיים המודרניים המורכבים אנו רוצים, בעזרת פרוצדורות דטאנט, להשתמש באותו מנגנון מהיר ולהלביש עליו תגובות שונות, מותאמות יותר לסיטואציה. תגובות משמרות חיים.

תגיות: