טיפול עצמי בהתקף חרדה בשיטת דטאנט

לגוף, למנח שלו, לאופן בו אנו נושמים ומדברים, יש השפעה מכרעת על המחשבות והרגשות שלנו. הדרך שבה אנו משתמשים בגוף משנה את הדרך בה אנו חושבים. הדרך בה אנו חושבים משנה את הגוף שלנו.

רגש כמו פחד הוא כל כך קדום אבולוציונית, כל כך מהיר ומחווט לתוך מערכת העצבים שלנו, שאיננו יכולים להכחיד אותו, אדרבה, איננו רוצים להכחיד את הפחד, אנחנו רוצים להיעזר בו. יש לפחד סיבה הישרדותית, אנחנו רוצים לנהל אותו באותו אופן שחיה בורחת מהר יותר, ומגיבה טוב יותר מול אריה טורף.

הפחד נותן לנו כנפיים – אבל צריך ללמוד לעוף עליהן

פחד מיידי, כזה שמופיע בפיצוץ חזק או בסכנת חיים הוא נתון שגורם לתגובה הרבה יותר מהירה מהמחשבות הרגילות שלנו. זאת אומרת שאפילו אם יש לנו מחשבות וערכים מאוד מסודרים, בזמן של פחד מיידי אנחנו נשכח אותם.

בטבע התגובה המיידית, רפלקס ההפתעה או הבהלה, משרתת בעלי חיים, בחיים המודרניים המורכבים אנו רוצים להלביש על המסלול המהיר הזה תגובות שונות, מותאמות יותר לסיטואציה, תגובות משמרות חיים. 

via GIPHY


פחד וחרדה באזעקה, התקפת טרור

אי אפשר שלא להרגיש משהו בזמן ארוע חרום, ארוע שמסכן את החיים שלנו ושל בני משפחתנו. רובנו מרגישים פחד וזה בסדר גמור אם אנחנו יודעים מה לעשות ואם יש לנו מה לעשות. הדגש בזמן חרום הוא על עשיה, עשיה גופנית. בזמן אזעקה, התקפת טילים, או ארוע טרור נרוץ מיד ונתפוס מחסה. נשגיח שאלו שלידנו מוגנים גם כן. במקרה זה פחד יגרום לנו לעשות טוב יותר, מהר יותר וחד יותר את הפעולות שיעזרו לנו להיות במקום בטוח יותר.

זה מועיל להרגיש פחד, אבל הפחד לא צריך לשלוט בנו


via GIPHY

חרדה היא פחד מתמשך

לפחד מיידי, תוך כדי ארוע חרום, יש סיבה הישרדותית, חרדה לעומת זאת היא רגש מתמשך שלא רק שאינו מקדם אותנו הישרדותית אלא שהוא פוגע בנו. חרדה מתמשכת גורמת לנו להחלטות לא הגיוניות ופוגעת בבריאות שלנו בצורה קשה.

לא טוב להיות בחרדה מתמשכת.

אנחנו לא חושבים טוב ולא מחליטים נכון בזמן חרדה.

בחיים בטבע פעילות גופנית חזקה, כמו ריצה והליכה במשך שעות, מפחיתה את החרדה המתמשכת. חרדה כזו מציפה את הגוף בהורמונים וחומרים שמתוכננים להעלות את הכוח והמהירות שלנו. אם איננו מנצלים את החומרים כדי לעשות פעילות גופנית הם נשארים במחזור הדם וגורמים לבעיות לב, לחץ דם ומגוון גדול של מחלות. הכי חשוב, חומרים הקשורים בחרדה משפיעים, דרך הגוף והמוח על החשיבה. אנחנו לא חושבים טוב או נכון תחת חרדה.


via GIPHY

מה עושים נגד חרדה?

אם יש לנו אפשרות לבצע פעילות גופנית חזקה וסדירה, זה מצויין. כך התפתחה המערכת האנושית, אבל אם אין לנו אפשרות כזו, אם אנחנו תקועים במיקלט ללא יכולת לצאת ולרוץ, אם איננו בכושר טוב אזי יש פתרון אחר, גופני גם כן שלא מצריך שעה של אימון גופני.

פעילות גופנית קבועה, בתבניות קבועות, שלמדנו בזמן רגיעה המשולבת עם קשיבות (mindfulness) ונשימה תחזיר אותנו למסלול הפנימי הנכון משום שהיא עובדת על הרגע בו מתעוררת החרדה ומאפשרת להפסיק את הלופ, את הלולאה של חשיבה לא הגיונית המגבירה חרדות ומחשבות לא טובות.

בזמן רגיעה אנו צריכים בעצמנו וללמוד מדטאנט תבניות תנועה-מחשבה קבועות, מיוחדות, שבהן נוכל להשתמש תמיד בזמן חרדה ופחד מתמשך.

אין ויסות רגשי ברגעים קשים בלי תירגול גופני מקדים