פחד ורפלקס מורו

via GIPHY

יוסי שריף

פחד ואימה מפריעים לנו לחשוב. פחד הוא קוטל הבינה בהרבה צורות, לא רק אצלנו, אצל בני אדם, אנחנו לא לבד עם הרגש הזה. הרגשת פחד, בהלה, מתח, אימה, היא חלק מעולמם של בעלי חיים. זהו מנגנון קדום, אבולוציוני, ומנגנונים קדומים צריך להבין מפני שאחרת קשה לשנות אותם.

בעזרת דטאנט אנחנו לומדים כיצד להחליף את ברירת המחדל של תגובת הבהלה עם תגובות יעילות הרבה יותר

הפחד הוא רגש שסיבתו הישרדותית, בעל חיים שמפחד מדברים מסוכנים ונמנע מהם יש לו סיכוי טוב יותר להשאר בחיים. זו הסיבה שמנגנון הפעולה של הפחד הוא מהיר מאין כמוהו ומוצמד לתגובות מוטוריות, של תנועה. אדם שמאחר להרגיש פחד ומאחר להגיב אליו, לא יאריך ימים. 

תגובת ההפתעה (startle reaction) נראית אצל תינוקות צעירים מאוד. בתגובה לרעש חזק או אנומליה אחרת (גובה, תנועה מהירה, אור חזק ועוד) אנחנו מגיבים מיד, ממש מיד בשליחה של הידיים, במצמוץ, קפיאה במקום, לעיתים כיפוף ברכיים, הכנה לפעולה וכיווץ הצוואר מעט לאחור. תגובת ההפתעה היא הקצה המהיר ביותר של פחד, היא מופיעה תוך פחות משניה. 

תגובת ההפתעה היא ברירת מחדל, ולא רק אצל תינוקות. לעיתים נשאר שריד לתגובה זו אצל אנשים בוגרים. בעזרת המיקרו מניפולציות של דטאנט אנחנו לומדים כיצד להחליף את ברירת המחדל של תגובת הבהלה עם תגובות יעילות הרבה יותר, תגובות מותאמות לסיטואציה. 

תגיות: